Blog

Najčastejšie mýty o vitamíne C v kozmetike

najčastejšie mýty o vitamíne C v skincare

VITAMÍN C - MULTITALENT MEDZI AKTÍVNYMI LÁTKAMI

Vitamín C je hrdinom v starostlivosti o pleť. A ako to už býva, aj tento hrdina je obklopený mnohými mýtmi a fámami, ktoré sa za pomoci vedeckých faktov v tomto článku pokúsime vyvrátiť. 

Pozrite sa s nami na najčastejšie mýty o vitamíne C, aby ste ho bez obáv mohli zaradiť do vašich každodenných pleťových rituálov.

MÝTUS Č. 1: VIAC JE VIAC, ALEBO ČÍM VYŠŠIA KONCENTRÁCIA VITAMÍNU C, TÝM LEPŠIE.

Koncentrácia vitamínu C v produktoch starostlivosti o pleť sa môže pohybovať od miernej po vysokú, čo vedie k rozšírenému názoru, že vyššie percento zaručuje lepšie výsledky. Skutočnosť je však taká, že optimálna koncentrácia vitamínu C závisí od individuálnej tolerancie pleti. Príliš vysoké koncentrácie vitamínu C nielen že nemusia priniesť požadované výsledky, ale môžu spôsobiť podráždenie a iritácie, najmä pri citlivej pleti. Vo Facederma® Bieliacom a rozjasňujúcom sére je použitá stabilná forma vitamínu C, v koncentrácii vhodnej aj pre naše najcitlivejšie múzy!

 

MÝTUS Č. 2: POKOŽKA SA MÔŽE STAŤ REZISTENTNÁ VOČI VITAMÍNU C

Existuje mýtus, že pri dlhodobom používaní si vaša pokožka môže vybudovať odolnosť voči vitamínu C, čím sa zníži jeho účinnosť. V realite však neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by podporovali tvrdenie o vývoji rezistencie pokožky na vitamín C. Môžete si predstaviť, že to funguje tak, ako keď sa stravujete zdravo –pravidelné konzumovanie výživných potravín bude stále posilňovať vaše telo, a rovnako tak bude pravidelné aplikovanie vitamínu C neustále podporovať zdravie a vitalitu pokožky. Vaša pleťová rutina by sa mala prispôsobovať podľa aktuálnych potrieb pokožky, ktoré sa môžu meniť v dôsledku environmentálnych faktorov, veku alebo životného štýlu, preto je úplne v poriadku z času na čas sérum s vitamínom C vymeniť za niečo iné, ale obavy zo “zvyknutia” pokožky na vitamín C sú zbytočné.

 

MÝTUS Č. 3: VITAMÍN C SPÔSOBUJE ZVÝŠENÚ CITLIVOSŤ NA SLNKO

Už ste to určite počuli – po aplikácii vitamínu C sa musíte za každú cenu vyhýbať slniečku. Posledné štúdie skúmajúce fotoprotektívne účinky vitamínu C ukazujú, že slnko a vitamín C môžu byť dobrými priateľmi. Vitamín C, najmä v kombinácii s vitamínom E tvoria silné antioxidačné duo, ktoré môže posilniť ochranu pokožky pred UV žiarením a pomáha bojovať proti fotostarnutiu. Je však dôležité poznamenať, že vitamín C nie je náhradou za SPF, iba dopĺňa jeho ochranné účinky. Preto ak sa rozhodnete používať sérum s vitamínom C počas dňa, nezabudnite si aplikovať krém s ochranným faktorom (30+).

MÝTUS Č. 4: SÉRA S VITAMÍNOM C NIČIA OPÁLENIE

Milé múzy, často sa stretávame s obavami, že vám naše Facederma® Bieliace a rozjasňujúce sérum ukradne vašu poctivo pestovanú karamelovú pokožku. Toto sérum však primárne funguje na reguláciu nejednotného tónu pleti a ako prevencia proti pigmentovým škvrnám.

Opálená pokožka môže časom stratiť svoju rovnomernosť a žiarivosť v dôsledku nepravidelného tónu alebo vzniku tmavých škvŕn, ktoré sú spôsobené nadmernou expozíciou UV žiareniu. Produkty s vitamínom C sú navrhnuté tak, aby tieto problémy riešili reguláciou tvorby pigmentu a minimalizáciou výskytu tmavých škvŕn. Týmto spôsobom vitamín C pomáha zachovať jednotný a zdravý vzhľad pokožky, či už je svetlá, tmavá alebo opálená. Vitamín C teda pomáha vylepšovať vzhľad pokožky tým, že znižuje viditeľnosť pigmentácie, a nie zmenou prirodzeného odtieňa pokožky.

 

MÝTUS Č. 5: VITAMÍN C MÔŽETE POUŽÍVAŤ LEN RÁNO

Vitamín C je často propagovaný ako denný ochranný štít proti environmentálnym škodám, čo môže viesť k predstave, že jeho používanie je obmedzené len na ranné hodiny. Avšak, vitamín C môže byť prospešný pre pleť bez ohľadu na čas dňa. Jeho antioxidačné vlastnosti môžu byť využité aj v nočnej starostlivosti, podporujúc regeneráciu a obnovu pleti počas spánku. Kľúčom je začlenenie vitamínu C do rutiny tak, aby to vyhovovalo potrebám vašej pleti.

MÝTUS Č. 6: VITAMÍN C NEMÔŽETE KOMBINOVAŤ S NIACINAMIDOM

Tento mýtus môže byť prekvapivý aj pre množstvo skúsených skincareholikov! Domnienka, že vitamín C sa nemôže používať v kombinácii s niaciamidom, pramení z obáv o možné interakcie medzi aktívnymi látkami. Táto informácia je však založená na zastaralom výskume zo 60-tych rokov, ktorý ukázal, že kombinácia vitamínu C a niaciamidu vedie k vytvoreniu veľkého množstva kyseliny nikotínovej, ktorá spôsobuje začervenanie a iritáciu pokožky. Kyselina nikotínová však vzniká len pri použití nestabilizovanej čistej kyseliny askorbovej a niacínamidu, a navyše pri veľmi vysokých teplotách. Preto je veľmi nepravdepodobné, že by takáto reakcia nastala v moderných formuláciách a pri izbovej teplote.

 

ZÁVEREČNÝ POLOMÝTUS: VITAMÍN C JE NESTABILNÝ A RÝCHLO SA KAZÍ

Vitamín C má zlú povesť nestability, čo môže viesť k obavám z rýchlej straty účinnosti po otvorení produktu. My sa chceme vitamínu C trochu zastať – jeho stabilita totiž závisí od použitej formy vitamínu C, celkového zloženia, flakónu a skladovania. Facederma® vo svojich produktoch používa výhradne stabilizované formy vitamínu C a nepriehľadné balenie, ktoré chráni obsah pred svetlom a vzduchom, čím sa predlžuje jeho stabilita a účinnosť. Hľadanie produktov, ktoré sú správne formulované a balené, je kľúčom k maximalizácii výhod vitamínu C pre vašu pokožku. Ak produkty s vitamínom C budete skladovať na tmavom a chladnom mieste, jeho stabilite ešte viac pomôžete.

Milé múzy, vyzbrojené týmito faktami môžete teraz zaradiť vitamín C ako neoddeliteľnú súčasť vašej starostlivosti o pleť s jasným vedomím (a jasnou pleťou), že jeho prínos je neoceniteľný. Vitamín C nie je len dočasným trendom v starostlivosti o pleť, ale základným pilierom pre zdravú, žiarivú pokožku.