Blog

Fotoprotekcia

PPC SIRKA 169 – september
Miriam Paľová

PÍŠE PRE VÁS:

Miriam Paľová

lekárka DSK Bardejov

Milé múzy, už ste odložili opaľovacie krémy, ktoré ste si poctivo nakúpili pred letnými dovolenkami? Keď si prečítate náš nový blogový článok od MUDr. Miriam Paľovej, možno ich opäť vytiahnete naspäť. UVA a UVB žiarenie sú totiž prítomné počas celého roka, a ich pôsobenie sa môže negatívne odraziť nielen na kráse, ale aj na našom zdraví.

Viac o tom, prečo je potrebné sa chrániť pred slnkom počas celého roka sa dočítate v našom blogu.

Krásne opálenie je v skutočnosti boj pokožky proti UV žiareniu

Naša koža má prirodzené ochranné mechanizmy, ktorými sa vie chrániť proti UV žiareniu. Sú nimi napríklad hrúbka kože či kožný pigment melanín. Melanín je hnedý pigment, ktorý je schopný pohlcovať UV žiarenie a tým chráni kožné bunky. Keď je UV žiarenie príliš intenzívne, naše telo nestíha melanín produkovať, bunky tak nie sú chránené a poškodzujú sa. Aj keď je opálenie často považované za módny trend, symbol krásy či zdravia, opak je pravdou. Produkcia pigmentu melanínu je snaha pokožky chrániť sa pred UV žiarením. To, čo my vnímame ako krásne karamelovú pokožku, je zápalová reakcia na poškodenie pigmentových buniek UV žiarením. Čím viac pigmentu pokožka produkuje, tým viac sa snaží pred UV žiarením chrániť.

Poškodenie pigmentových buniek sa môže prejaviť ako spálenie, alebo, ak sa príliš často opakuje, hrozí riziko vzniku zhubného nádoru kože (čiže malígneho melanómu). Koža totiž obmedzenú schopnosť regenerácie a práve po opaľovaní sa môže stať, že niektoré bunky zostanú poškodené natrvalo.

Slnečné UV žiarenie môže okrem spálenia spôsobiť:

  • zhoršenie niektorých kožných ochorení (napr. lupus)
  • fotoaging, alebo predčasné starnutie kože (UV žiarenie sa chronicky podieľa na zmene pigmentácie, vráskavení a presušovaní kože)
  • tvorbu prekanceróznych a malígnych lézií
  • vznik kožných nádorov

Preto je dôležité navýšenie prirodzenej ochrany tzv. umelou fotoprotekciou. Fotoprotekcia (alebo ochrana kože pred UV žiarením) sa radí medzi jednu z najdôležitejších a najúčinnejších preventívnych opatrení v starostlivosti o kožu a vlastné zdravie.

nador koze
Opakované a nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu zvyšuje riziko vzniku malígneho melanómu.

Prevencia pomocou prípravkov s ochranným faktorom SPF

Pravidelné používanie fotoprotektívnych ochranných prípravkov proti UV žiareniu znižuje výskyt prekanceróz (bunkových a tkanivových abnormalít). Fotoprotektívne prostriedky (opaľovacie krémy, gély, oleje a spreje) rozdeľujeme podľa miery ochranného efektu a to vyjadrením faktora slnečnej ochrany – SPF (Sun Protection Factor).

SPF je definovaný ako dávka UV žiarenia potrebná k navodeniu minimálnej erytémovej reakcie. To znamená, že SPF určuje, za akú dobu po aplikácii SPF hrozí spálenie kože v porovnaní s tým, ak by ste žiadnu ochranu na kožu neaplikovali. Alebo ak to veľmi zjednodušíme – SPF udáva násobok času, počas ktorého bude opaľovací krém chrániť pokožku pred UV žiarením. Čím vyšší je faktor SPF, tým dlhšie vám ochrana vydrží. Ak napríklad viete vydržať na slnku 10 minút bez toho, aby ste sa spálili, a aplikujete opaľovací krém s SPF 15, môžete svoj pobyt na slnku predĺžiť 15-násobne bez rizika spálenia kože. Krém s SPF predĺži “dobu vašej prirodzenej ochrany“ 15-násobne, a teda bez spálenia by ste teoreticky mali vydržať 10x15= 150 minút.

Tu je však potrebné dodať, že sa jedná iba o orientačný údaj, keďže takúto ochranu poskytuje SPF iba v ideálnych, experimentálnych podmienkach. Spálenie môže u vás nastať oveľa skôr – závisí od ročného obdobia a zemepisnej polohy, a s tým súvisiacou intenzitou slnečného žiarenia. Ďalším faktorom je aj aktivita, ktorú vykonávate, keďže pot a voda môžu ochranu zredukovať rýchlejšie.

Výdrž SPF zásadne ovplyvňuje aj typ vašej pokožky a množstvo použitého opaľovacieho krému. Na to, aby ste dosiahli SPF faktor zobrazený na fľaštičke je odporúčané naniesť až 2 dva miligramy opaľovacieho krému na štvorcový centimeter pokožky. V praxi si to môžeme predstaviť ako štamperlíkový pohárik na telo, a približne polovicu čajovej lyžičky na tvár.

idealne mnozstvo opalovacieho kremu
Vhodné množstvo opaľovacieho krému na tvár je polovica čajovej lyžičky, alebo množstvo, ktoré sa zmestí na 2 prsty.

Štúdie ukazujú, že väčšina ľudí aplikuje iba 25-50% odporúčaného množstva opaľovacieho krému, a zabúdajú na jeho reaplikáciu. Ochranný faktor SPF funguje tak, že redukuje priepustnosť UVB žiarenia – to je žiarenie, ktoré dokáže spáliť a podráždiť našu pokožku. Nikdy ho však nedokáže úplne odfiltrovať, preto je počas dňa potrebná reaplikácia SPF:

SPF 15 – prepustí do Vašej kože 1/15 UVB žiarenia, čo znamená, že blokuje asi 93% lúčov.
SPF 30 – prepustí do Vašej kože 1/30 UVB žiarenia, čo znamená, že blokuje asi 97% lúčov.
SPF 50 – prepustí do Vašej kože 1/50 UVB žiarenia, čo znamená, že blokuje asi 98% lúčov.

Pravidelné používanie fotoprotektívnych ochranných prípravkov proti UV žiareniu znižuje výskyt prekanceróz.

Preto, milé múzy, nezabúdajte, že trvalo ale aj prechodne slnku vystavená koža sa musí chrániť prípravkami s SPF. Dôležitá je napríklad aj pokožka pier, ktorá je taktiež náchylná a permanentne vystavovaná slnečnému žiareniu. Vystavovanie UV žiareniu vyvoláva poškodenie DNA a fotostarnutie u všetkých typov pleti. Štúdie ukazujú, že je dokonca zodpovedné za cca 80-90% viditeľných známok starnutia. Preto ak túžite po zdravej a pevnej pokožke, predtým, ako investujete do kvalitnej skincare, si nezabudnite dopriať účinné SPF.