Blog

Hyperpigmentácia

Hyperpigmentácia

Múzy, ideálne pigmentové škvrny sú tie, ktoré vôbec nevzniknú. Dbajte preto na prevenciu a nezabudnite na každodennú aplikáciu opaľovacieho krému. Ak však už s pigmentovými škvrnami bojujete, toto trio vám s ich zjemnením zaručene pomôže:

Facederma® Bieliace a rozjasňujúce sérum s vysokým obsahom arbutínu, glutatiónu a extraktu zo žeruchy redukuje prejavy hyperpigmentácie. 

Facederma® Sérum s vitamínom A sa zbavuje starej, zrohovatelej vrstvy pokožky.

Facederma® Pleťový krém s perlami a kmeňovými bunkami z alpskej ruže pleť zjednocuje a rozjasňuje.

Pigmentová škvrna je miesto na koži, kde je nahromadeného príliš veľa kožného pigmentu – melanínu. Nadmernú produkciu melanínu spôsobujú rôzne faktory, ktoré si v tomto blogu priblížime.

Príčiny vzniku:

1. Slnečné žiarenie

Melanín pohlcuje UV žiarenie, a tak chráni bunky pred poškodením slnečným žiarením. Keď sme však škodlivým UV lúčom vystavovaní v nadmernej miere, tento proces ochrany je narušený. Nastáva zvýšená produkcia melanínu, ktorý so svojou hnedočiernou farbou vyvoláva pigmentové škvrny.

2. Hormóny

Pigmentové škvrny spôsobené hormonálnou nestabilitou sú typické najmä u žien, predovšetkým v období tehotenstva alebo počas užívania hormonálnej antikoncepcie. Ženské hormóny proestrogén a estrogén stimulujú nadmernú produkciu melanínu, ktorý predovšetkým na tvári spôsobuje väčšie mapy hyperpigmentácii, známe ako melazma.

3. Vek

Ako starneme, nastáva v našej koži niekoľko fyziologických zmien. Klesá počet melanocytov (buniek produkujúcich melanín), avšak zostávajúce melanocyty sa stávajú väčšími a viac sa zhlukujú. To môže mať za následok vznik stareckých pigmentových škvŕn, ktoré vidíme najmä na chrbtoch rúk a tvári u osôb nad 40 rokov.

4. Zápal

Najznámejšia post-zápalová hyperpigmentácia vzniká po akné, avšak môže sa objaviť po akýchkoľvek zápaloch kože: vplyvom chemického peelingu, popálenín, rezných rán, po zahojení psoriázy či atopickej dermatitídy.