Zaregistrujte sa do nášho vernostného programu a ušetrite pri každom nákupe.
Blog

Čo sa stane s vašou pokožkou, keď sa spálite?

Čo sa stane s vašou pokožkou, keď sa spálite?

Poznáte to staré príslovie, ktoré hovorí, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár? Pri stenčujúcej sa ozónovej vrstve by sme to však prepísali na aktuálnejšiu verziu: Ak chodíte na slnko, choďte aj k dermatológovi.

Múzy, v najnovšom blogu sa dočítate, aký vplyv má spálenie na našu pokožku. Počas týchto horúcich letných dní si naňho spomeňte vždy, keď plánujete odísť z domu bez poriadnej vrstvy opaľovacieho krému.

Typy žiarenia – UVA, UVB A UVC

Ultrafialové slnečné žiarenie sa rozdeľuje na tri typy – UVA, UVB a UVC. UVC je z veľkej miery absorbované zemskou atmosférou, ale žiarenia typu UVA a UVB sú tie, ktoré nám spôsobujú vrásky na čele (a to doslova).

UVA penetruje hlboko do kože, kde urýchľuje tvorbu vrások a spôsobuje predčasné starnutie (fotoaging).

UVB žiarenie preniká len do povrchovej vrstvy pokožky (epidermy), tam stimuluje tvorbu vitamínu D a podporuje tvorbu hnedého pigmentu (melanínu), vďaka čomu vzniká opálenie. Pigment melanín má za úlohu aj chrániť bunky pred poškodením.

SPÁLENIE

Keď sme však žiareniu vystavovaní príliš intenzívne, pigmentové bunky (melanocyty) nestíhajú distribuovať melanín, a tak nedokážu poskytnúť ostatným bunkám ochranu. Tie sa následne poškodzujú a vzniká spálenie.

Produkcia pigmentu melanínu je snaha pokožky chrániť sa pred UV žiarením. To, čo my vnímame ako krásne karamelovú pokožku, je zápalová reakcia na poškodenie pigmentových buniek UV žiarením. Čím viac pigmentu pokožka produkuje, tým viac sa snaží pred UV žiarením chrániť.

Spálenie je najčastejšie sprevádzané nasledujúcimi ťažkosťami:

OLUPOVANIE

Odlupovanie pokožky je spôsob, akým sa naše telo zbavuje poškodených odumretých buniek. V lepšom prípade poškodené bunky odumrú, ak však ku spáleniu bude dochádzať pravidelne, môže sa stať, že niektoré prežijú a stanú sa z nich nádorové bunky.

ZAČERVENIANIE

Začervenanie a pocit tepla sú taktiež sprievodné javy spálenia. Sú spôsobené zvýšeným prietokom krvi do poškodených oblastí. Dochádza aj k nadmernej produkcii bielych krviniek. Tie odstraňujú poškodené kožné bunky, čo môže vyvolať svrbenie a pálenie pokožky.

PĽUZGIERE

Ak je poškodených príliš veľa buniek, môžu sa tvoriť pľuzgiere - tie vznikajú, keď sa väčšie množstvo krvnej plazmy nahromadí okolo poškodeného tkaniva, aby pomohla pri hojení.

Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že krvná plazma je krv bez červených krviniek, ktorá vyzerá ako žltkastá tekutina. Preto pľuzgiere pôsobia ako "naplnené" vodou.

Celý bolestivý proces je len snaha tela o regeneráciu kožného tkaniva. Čím častejšie k spáleniu dochádza, tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože. Preto múzy, buďte opatrné!