Názory na to, či káva škodí alebo neškodí vašej pleti sa rôznia. Ako pri všetkom, aj tu platí, že všetkého veľa škodí.
Ak máte akné a ste pravidelný konzument kávy, asi ste už počuli, že medzi týmito dvomi faktormi existuje určitá spojitosť. Nezúfajte však, kávy sa vzdávať nemusíte – spojitosť medzi zhoršenou pleťou a pitím kávy je omnoho zložitejšia. Najdôležitejšie je si uvedomiť, že samotná káva akné nespôsobuje, avšak ak ju konzumujete nesprávne alebo v prehnaných množstvách, môže ho zhoršiť. Ako to teda s kávou je?
- Kofeín obsiahnutý v káve spôsobuje zužovanie ciev, v dôsledku čoho vašim telom necirkuluje dostatočné množstvo krvi a kyslíka, a tak sa z neho pomalšie vyplavujú toxíny. To môže vyústiť do fádnej a zašednutej pokožky.
- Kofeín taktiež zabezpečuje uvoľňovanie stresových hormónov adrenalínu a kortizolu. Stresové hormóny môžu zvýšiť produkciu mazu v mazových žľazách, a preto môže byť pleť náchylnejšia k vzniku vyrážok. Kortizol taktiež urýchľuje proces starnutia.
- Pitie veľkého množstva kávy alebo pitie kávy v neskorých hodinách negatívne ovplyvňuje váš spánok. Menej spánku znamená menej času na regeneráciu pokožky.
- Káva odvodňuje ľudský organizmus, čo môže mať za následok dehydratovanú, mdlú pleť. Nedostatočne hydratovaná pleť má sklony k tvorbe vrások.
Ak si však doprajete 2-3 šálky denne, negatívne účinky kávy by ste nemali pocítiť. Nezabudnite však dopĺňať dostatok tekutín a s každou šálkou kávy si doprajte aspoň jeden pohár vody. Ideálne, ak by ste konzumáciu kávy eliminovali v poobedných hodinách alebo pred spaním. Keď už kávu pijete, vyberajte len tú kvalitnú, a vyhnite sa pridávaniu cukru, sladkým sirupom alebo smotane.
Káva obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré zabraňujú vzniku voľných radikálov. Káva má navyše protizápalové účinky a jej pomleté zrnká môžete použiť ako skvelý telový peeling.